Divotvorný čas


BRÁNA MEZI SVĚTY ŽIVÝCH A MRTVÝCH JE OTEVŘENA aneb DUŠIČKY NASTALY

Dnes mmne objala cestou do práce kousavá zima a všude byly rozprostřené dečky jinovatky. Poprvé letos jsem cítila, že už brzy budou vánoce.

http://www.youtube.com/watch?v=n-cBbLz225o

Byla to kouzelná krása. Úplně jiné ráno, než to včerejší. Jsem šťastná, že pořád ještě umím vidět. Chtěla bych umět vidět víc. Chtěla bych umět vidět tak, jak přírodu viděli druidové. Dnes ale na mě dýchlo takové hezké čarovno. Jsme právě v polovině podivného času. V období, které si uchovává tradici z dob pohanských , které uctívá i křesťanství a které baví i tlupy ateistů dnešní doby. Období otevírání brány světa mrtvých. Od 31.10. do 2.11. je doba u nás zvaná Dušičky, jinde Svátek všech duší nebo Hallowen a u Keltů to byl Sumhain. Magická doba, kdy se prolíná svět mrtvých a svět živých. Doba, kdy každý druhý člověk zapálí svíčku na hrobě, kdy se pokládají věnce a konají rodinné hřbitovní sešlosti.  Obětiny mrtvým se v tomto období dávaly různou formou  vždy. Přemýšlela jsem o tom. Neznám místo, kde leží táta, nevím přesně, kde je popel mých milovaných. Jak jim mohu dát věnec a zapálit svíčku? Dnes mě pohladil ten ranní mrazík a pohladila mě jinovatka, která zdobila vše kolem. Bylo to možná mrazivé pohlazení ze záhrobí. Už vím, jak já budu slavit s těmi, kdo odešli. Zapálím si svíčku a budu v duchu s nimi. Budu vzpomínat, budu se jich ptát, jak vidí můj život, poprosím je o trpělivost se mnou a pošlu jim skrz plamínek svíčky polibek . Dnes jsem to totiž opravdu cítila. Příroda, město, lidé....vše bylo zvláštní a není divu. Když se prolínají světy, musí to být znát. I příroda se loučí a odchází na pár měsíců do říše mrtvých a ti si pro ní přišli. Vzdejme jim náležitou úctu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Jméno:
Nadpis:
Text:

Přehled komentářů

tak to je úžasný

(helaop, 1. 11. 2007 13:18)

Miluju, že tohle umim vnímat a miluju, že nejsem sama, kdo to umí. Děkuju, žes mi o tom vyprávěla. MTR

:o)

(pandora, 1. 11. 2007 12:54)

mluvis mi z duse-ja si takhle uzila vcerejsi vecer a bylo divny, ze bylo vsechno naky tissi.Kubajz a Petr usnuli v devet a Tyna s Martasem se bavili, nenadavali si a dokonce spolu i prijemne mlceli...a tak sem si rikala, ze to asi taky ce¨jtej,ze se na ne prave divaj ti co uz tu nejsou..tak sem si zapalila svicky(krasny pohrebni cerveny kahanky v oknech, vsechno pozhasinala a povidala si s tatou a tak...no a pak sem sla spat a jen co sem si lehla tak me ne rozbolrl, ale jako kdyz zapnes vypinac-tak okamzite nastartovala takova bolet zubu, ze mi strikaly slzy z oci. Jen co jsem vstala, dosla do kuchyne a zapalila zase svicky-tak to preslo.No a tak sem tam tak sedela s vedomim, ze v noci,kdy nas navstevujou nasi mrtvi fakt neni slusny jit brzo spat a krasne sem si tam pomlcela :o)

Portrét

Kontakt