Divotvorný čas


JSOU SLOVA A SLOVA

Aspoň já to tak mám. Mám některá slova tak natvrdo zařazená k situacím a stavům, že nemohu nepoděkovat těm, kteří za to mohou. V tomto případě škola.

Když jsem kdysi chodila na základku na druhý stupeň. pocítila jsem závratnou změnu v tom, že nás učí každý předmět někdo jiný, ale hlavně, že jsme hodnoceni slovně. Ta slova nahrazující číslice jsou pro mě už navždy víc než pouhá slova. Dost mě to poznamenalo. Ve chvíli, kdy mám některé z nich použít, jako bych oplácela to, že byla používána na mě( nebo proti mě?). Hodnocení pomocí některého z těch pěti slov mi připadá závazné, úřední, neměnné..........nevím jak to vyjádřit. Vše by bylo v pořádku, kdyby mi ta slova ladila s číslicemi, ke kterým byla přiřazena. Pro mou fantazii to ale není tak jednoduché. Pro mě má každé z nich spoustu obrazů a významů. Možná i proto se mě dotýkalo hodnocení jejich pomocí jinak, než mělo. Takže:

VÝBORNÁ.....to je jasné. Ta na mě působí jako vyčnívající, veliká, nej, vyvyšující se,hodná obdivu, sebevědomá.

CHVALITEBNÁ ....ta na mě působí chudinkovsky. Měla by to být o něco horší než výborná, ale to slovo na mě působí jinak, jako prosba o pochvalu místo které  přijde jen takové chlácholení. Je to nijaké slovo určující něco takového aniryboanirakového.

DOBRÁ....tak to je slovo jasné, hezké, zvučné a působí na mě velice pevně v kramflecích, sebevědomě a sebejistě. Je to zvládnutí něčeho s úsměvem a levou zadní. Není to slovo upachtěné a upracované. Je to slovo, které nezahání kamarády a působí tak rovně, že nebude asi přinášet nepříjemnosti (to už pak ale je věc duševního rozpoložení p.t.rodičů).

DOSTATEČNÁ....tak k té přímo vidím obraz. Je to prostě, jako když člověk plave v rybníku, ale jen tam, kde v klidu dosáhne na dno. Občas se může postavit na pevnou zem a nemá hlavu pod vodou.

NEDOSTATEČNÁ....tak to je podobné, ale už se plave v hloubce a když si budete chtít stoupnout na dno, tak se okamžitě potopíte.

                  1      2      3      4       5

Mě byla zkrátka jednoznačně nejsympatičtější a nejsrozumitelnější DOBRÁ. Škoda že k ní kdysi dávno nepřiřadili jedničku. Třeba bych to dotáhla dál :-) kdo ví?

 

Komentáře

Přidat komentář

Jméno:
Nadpis:
Text:

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Portrét

Kontakt