Divotvorný čas


ZAMYŠLENÍ V NEMYŠLENÍ

Myslím, že ve tři hodiny a patnáct minut nad ránem je pochopitelné, že se člověk může zamyslet a už u toho nemyslet. Majitel domácího PC odešel o půlnoci ke kamarádovi a tak má myška prééé. Zvláště nejsou-li doma ve frontě u monitoru ani další rodinní příslušníci.
Tak nad čím, že to takhle v hluboké k ránu se ženoucí noci přemýšlím? Nad tím, co hledám a proč to hledám.ObrazekPan Hrabal něčemu takovému, čím já se hledačsky zabývám většinu života, říkal Pábitelství. Protože je to takové krásně pavučinkové slovo, tak bych si ho ke svému hledání přiřadila. Já totiž roky hledám zážitky, střípky nálad, chvilková fota pocitů a hlavně situace. Sbírám je, střádám bez ladu a skladu a kdykoliv potřebuju inspiraci, tak se v nich probírám a je mi šťastně z té hromady maličkostí, které nalézám. Možná od tud můj obdiv k humanismu. Možná proto mám tak ráda člověky i když o lidech hromadně nemám valné myšlení.
Dlouho jsem si myslela, že asi hledám Boha. Ale má niterná víra v to, že ho znám, že je, že On zná mě a nemám si před ním na co hrát, ta je tak velká, že se ani různým církvím nepovedlo mě zmást tím, že jde o velkou neznámou.
Ne, nehledám Boha, hledám občas cestu dál, když se nějak zapomenu nebo ztratím. Nejvíc ale hledám člověky. Hledám jejich slabé stránky, jejich nejnahatější obyčejnost. Hledám to, jak cítí, jak vnímají. V tom je totiž schovaná ta člověčí jedinečnost. Každý má jinou libůstku, jiný zlozvyk, jinak se staví k těm nejbanálnějším věcem, jinak vypráví vtip a jinak zpívá písničku. Každý člověk je úžasný originál. Ve spojení s jinými lidmi se hlídá a stává se součástí lidstva. A jak je člověk krásný, jedinečný a zvláštní, tak jsou lidé mnohdy pěkné svině. A to jo, V jednotě je síla a když se ti obyčejní a přesto neobyčejní člověci spojí dohromady, nekouká z toho nikdy nic dobrého.
Proto jsem takový uzavřený introvertní extrovert, proto se raději stranním lidí, abych si mohla užívat člověků každého zvlášť. A i když mi nějaký jeden člověk ublíží, nemohu se zlobit tak, jako když mi ublíží nějaký člověččí kolektiv, nějací lidé. Proti tomu se cítím sama a bezbranná.
No a o tom to tedy je, takže dobrou noc. 

Komentáře

Přidat komentář

Jméno:
Nadpis:
Text:

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Portrét

Kontakt